Ewa Mizgała-Pręcikowska

Ewa Mizgała-Pręcikowska

Magister Fizjoterapii

Numer PWZFz: 67739

Od dziecka pasjonowały mnie konie. Jako 5-cio letnia dziewczynka rozpoczęłam naukę jazdy kontynuując ją do dnia dzisiejszego. Ukończyłam studia z fizjoterapii (Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu oraz AWF) oraz dietetyki (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Posiadam tytuł instruktora rekreacji ruchowej, a także fitness.

Jako magister fizjoterapii zaczęłam poszukiwania nowej drogi aktywności dla siebie, aby sprzyjała równocześnie uprawianemu jeździectwu. Rozpoczęłam poszukiwania i odpowiedzi zaczęły się pojawiać gdy zaczęłam prowadzić zajęcia Belly Dance (taniec orientalny), które uświadomiły mi jak trudno jest wyizolować pracę górnych części ciała od dolnych, jak amortyzować kręgosłup, jak rozluźniać jedne partie równocześnie napinając inne (izolacja), jak szukać równowagi. Zajęcia te mocno aktywują miednicę, biodra, ramiona, uda, łydki i równocześnie je rozluźniają, rozciągają, zwiększają zakres ruchomości stawów biodrowych, tak często zaniedbywanych przez jeźdźców.

W tym okresie pracy jako instruktorka tańca odkryłam, że równocześnie poprawia się mój dosiad. Takiego efektu wcześniej nie odczuwałam, pomimo prowadzenia zajęć równoważnych na piłkach czy bosu (półpiłki). Zaczęłam więc poszukiwania literatury związanej z fizjoterapią i jeździectwem, a następnie we współpracy z ośrodkami naukowymi  (Wydział Inżynierii Medycznej w Bydgoszczy) rozpoczęłam badania dotyczące biomechaniki jeźdźca. Wieloletnia praktyka instruktora fitness oraz tańca, a także fizjoterapeuty i czynnego jeźdźca, skłoniły mnie do rozwoju zwłaszcza w zakresie świadomości ciała jeźdźca, i jego dosiadu.

Wiedza z zakresu fizjoterapii, anatomii, masażu, nowoczesnych technik fitness, tańca oraz terapii Biofeedback, a także dietetyki stała się pomocną w tworzeniu programu Świadomy Dosiad. Treningi ujeżdżeniowe oraz liczne szkolenia z zakresu behawiorystyki końskiej i natural horsemanship, pogłębiły moją wiedzę świadomego przepływu informacji między ciałem jeźdźca i konia, z ziemi i w siodle.

Chcę dzielić się z Wami doświadczeniami nabytymi podczas tej nauki, która jest niekończącą się drogą i nauczyć Was jak świadomie oddziaływać własnym ciałem na konia, dzięki czemu przepływ informacji jest czytelny dla wierzchowca. Rozwój w tym kierunku rozpoczęłam 15 lat temu i obecnie aktywnie prowadzę szkolenia w zakresie treningu funkcjonalnego dla jeźdzców i doboru treningu uzupełniającego. Jestem organizatorem klinik dosiadu na terenie całej Polski, współpracując z zawodnikami dyscyplin ujeżdżenia oraz skoków. Prowadzę, zarówno dla jeźdźców początkujących, jak i zaawansowanych zawodników, diagnostykę funkcjonalną, polegającą na fizjoterapeutycznej ocenie ich ciała, doborze treningu uzupełniającego oraz korekcji cech motoryki w siodle.

Obecnie współpracuję również z producentem siodeł Elfab Horse, dla której to firmy zajmuję się indywidualnym doborem siedziska dla jeźdźca.