Pierwszym krokiem do uzyskania świadomego dosiadu jest wyczucie swoich guzów kulszowych.
Ich ustawienie warunkuje prawidłową pozycje miednicy w siodle, a tym samym zapewnia dobrą równowagę jeźdźca. Przesunięcie guzów kulszowych do tyłu lub do przodu w siodle zmienia środek ciężkości jeźdźca. Powyższe przesunięcia pociągają także za sobą powstawanie nieprawidłowych krzywizn kręgosłupa takich jak pogłębiona kifoza odcinka piersiowego, przeprost odcinka lędźwiowego. Pogłębione krzywizny zaburzają natomiast funkcję amortyzacyjną kręgosłupa i prowadza do przeciążeń w danym odcinku , mogą być także przyczyna bólów głowy.
Prawidłowa pozycja guzów to ich ustawienie w pionie. Przy znacznych wadach postawy miednica może być już ustawiona w pochyleniu do przodu.
UWAGA!!!
Wyczucie i prawidłową pozycję guzów możemy ćwiczyć na beczce plastikowej (ćwiczenia na krześle czy piłce nie odzwierciedlają pozycji w siodle oraz nie uwzględniają ułożenia kości w panewkach biodrowych) Ćwiczenie na filmie na stronie!
Ułożenie wyjściowe guzów jest nieodłącznym warunkiem świadomego dosiadu i oddziaływania ciężarem . Jeździec dzięki świadomości pracy guzów, ich pozycji daje czytelne informacje dla wierzchowca nie zaburzając jego równowagi.
Guzy kulszowe dlaczego są tak ważne:
W kolejnych artykułach i filmach na stronie rozwinięcie powyższych punktów czyli oddziaływanie guzami w chodach .